Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w kuchni?  

Maluch narażony jest w kuchni na wiele niebezpieczeństw. Na szczęście większości z nich w łatwy sposób można zapobiec. Kluczowy jest właściwy sprzęt oraz wypracowanie dobrych nawyków podczas przygotowywania potraw. Od czego należy zacząć? Podpowiadamy!  

Zalety gotowania z dzieckiem 

Gotowanie z dzieckiem to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. W kuchni maluch może kształtować swoje zmysły, zwłaszcza smaku i węchu, a także rozwijać kreatywność. Wspólne przygotowywanie posiłków to również doskonała okazja do nauki. Maluch poznaje przepisy, uczy się samodzielności i nabywa pewności siebie. U dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, to także dobra okazja do nauki czytania. Książka kucharska z przepisami na pyszne ciasteczka z pewnością zainteresuje niejednego malucha. Rodzice maluchów, bez względu na to, czy planują gotować ze swoimi pociechami, czy nie, powinni zadbać o bezpieczeństwo dziecka w kuchni. Chwila nieuwagi może mieć bardzo poważne konsekwencje. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?  

Bezpieczne płyty indukcyjne 

Najważniejszym i potencjalnie najbardziej niebezpiecznym elementem w kuchni jest dla dziecka kuchenka. Ze względu na ryzyko ewentualnego poparzenia, rodziny z małymi dziećmi powinny unikać kuchenek gazowych. W takim wypadku najlepszym wyborem będą płyty indukcyjne. Dzięki temu dziecko nie ma bezpośredniego kontaktu z ogniem. Płyty zaś nie nagrzewają się, co minimalizuje możliwość poparzenia się przy przypadkowym dotyku.  

Planując zakup płyty indukcyjnej, warto zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcje, które urozmaicą gotowanie z dzieckiem. Ciekawym dodatkiem jest funkcja Bridge, którą znaleźć można w płytach indukcyjnych marki Electrolux. Umożliwia ona połączenie dwóch pól grzejnych w jedną dużą powierzchnię do gotowania. Pozwala to np. na użycie bardzo dużej płyty grillowej i wspólne grillowanie z dzieckiem.   

Przede wszystkim odpowiedzialność  

Wprowadzając malucha do kuchni, należy wytłumaczyć mu zasady panujące w tym pomieszczeniu. Dziecko powinno znać różnicę pomiędzy gorącym a zimnym. Konieczne jest także zademonstrowanie maluchowi zasad obchodzenia się z nożem. Należy pamiętać jednak, że odpowiedzialność za dziecko w kuchni w 100 proc. ponoszą rodzice. Maluch, nawet dokładnie poinstruowany, nigdy nie powinien pozostawać w kuchni bez opieki osób dorosłych. Rodzice nie powinni dawać mu także do rąk tłukących się naczyń. Zamiast nich lepiej użyć plastikowych talerzy i plastikowych kubeczków. Dużą uwagę należy zwrócić także podczas przygotowywania potraw. W przypadku korzystania z patelni lub rondelków, ich rączki nie powinny wystawać poza kuchenkę. Przechodzące obok dziecko może się bowiem zainteresować wystającym przedmiotem lub przypadkowo strącić naczynie z gorącą potrawą. 

Groźna chemia kuchenna  

Osoby, które przechowują w kuchni chemię przeznaczoną do sprzątania, powinny również pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Dziecko nie może mieć dostępu do wolnostojących płynów do naczyń czy tabletek do zmywarki. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie tego typu produktów w szafce, do której nie sięga dziecko.  



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane