Istnieje kilka sposobów na przygotowanie syropu z dziewanny. Obejmują one moczenie korzeni kwiatów dziewanny w zimnej wodzie przez co najmniej noc. Powstały płyn jest gęstym, lepkim syropem. Potrzebny będzie dobrej jakości miód, 500 do 750 gramów i czubata łyżka deserowa. Oprócz kwiatów będziesz potrzebować także odrobiny wody do gotowania.
Po namoczeniu wiśni usuń jagody z wody i opłucz je. Następnie zagotuj wiśnie i jagody wodne. Pozostawić mieszaninę do gotowania na wolnym ogniu przez 15 minut. Po odcedzeniu dodać brandy i wymieszać. Syrop przechowywać w lodówce do pięciu miesięcy. Najlepiej trzymać go z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub ekstremalnego ciepła. Syrop może być również przechowywany przez kilka miesięcy. Można również dodać laski cynamonu i tymianek.
Po namoczeniu kwiatów dziewanny, odcedzić i zredukować płyn do jednej filiżanki. Następnie należy dodać miód. Ważne jest, aby nie zagotować mieszaniny, ponieważ gotowanie zabije korzystne właściwości surowego miodu. W razie potrzeby dodaj jeszcze kilka łyżek stołowych. Jest to pyszne remedium na kaszel i przeziębienie. Jest to świetny naturalny środek na kaszel i powinien być przyjmowany regularnie.
Możesz użyć bzu czarnego w miejsce miodu. Kwiat bzu czarnego ma działanie przeciwzapalne i pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych. Sprawdza się również w zbijaniu gorączki. Innym ziołem, które działa na kaszel jest dziewanna. Roślina ta zawiera właściwości śluzowe, które są pomocne w nawilżaniu tkanek płuc. Przy odpowiednim stosowaniu jest to świetny naturalny środek, który pomaga zbić gorączkę i zmniejszyć obrzęk.
Roślina kwitnąca mullein, czyli Verbascum thapsus, to jadalny kwiat, który jest dwuletni. Najlepiej rośnie w skalistej glebie, ale można go też zbierać z własnego ogródka. Mullein jest również używany jako suplement i herbata. Jeśli zrobisz herbatę z morleinu, możesz wyodrębnić składniki odżywcze z kwiatu. Następnie można go destylować.
Dobry napar z mullein może pomóc w walce z przeziębieniem lub innymi dolegliwościami układu oddechowego. Zioła powinny być gotowane przez 10-20 minut, zanim zostaną odcedzone. Niektóre zioła można połączyć z miodem, aby wzmocnić smak i przedłużyć trwałość produktu. Do naparu ziołowego można dodać miód dla dodatkowego smaku i słodyczy, ale nie należy go gotować! Może się przypalić lub utworzyć toffi, więc trzymaj ciepło na małym ogniu i gotuj napar ziołowy. Syrop powinien zgęstnieć po kilku godzinach. Pozwól syropowi ostygnąć, zanim przelejesz go do butelek z bursztynowego szkła.
Podobne tematy