Co zrobić, gdy połkniesz gumę

Co zrobić, gdy połkniesz gumę

Niezależnie od tego, czy jesteś małym dzieckiem czy dorosłym, ważne jest, abyś wiedział, co zrobić, jeśli połkniesz gumę. Prawda jest taka, że połykanie gumy nie jest złe, ale może spowodować kilka rzeczy do zrobienia. W rzeczywistości, połknięcie dużej ilości gumy może spowodować niebezpieczną niedrożność jelit. Nie jest to również coś, co chcesz trzymać w swoim żołądku przez długi czas. Jedyną rzeczą, którą powinieneś się martwić, jest połknięcie gumy wraz z innymi obcymi przedmiotami. Jest to bardzo rzadkie, ale może się zdarzyć, gdy połkniesz gumę wraz z nasionami lub innymi przedmiotami, które nie są strawne.

Kiedy połkniesz gumę, twój układ pokarmowy będzie próbował rozłożyć gumę i rozbić cukier oraz inne składniki gumy. Zrobi to poprzez dostarczenie enzymów do Twojego żołądka. Następnie ślinianki pobudzą się do wydzielania śliny do jamy ustnej. To pokryje gumę i pozwoli enzymom na jej rozłożenie. Guma przechodzi następnie przez jelito cienkie, gdzie wchłania cukier. Po kilku godzinach guma przejdzie przez twoje ciało i zrobi kupę. Następnie będzie podróżować do okrężnicy, gdzie jest wydalana.

Jeśli połkniesz dużą ilość gumy, może ona utworzyć stałą masę zwaną bezoarem. Bezoary mogą spowodować blokadę w jelicie. Blokada ta będzie prowadzić do zaparcia i bólu brzucha. Jeśli jest on poważny, może wymagać operacji w celu jego usunięcia.

W rzeczywistości większość osób, które połykają gumę, nie ma problemów. Jednak połknięcie dużej ilości gumy, zwłaszcza bez cukru, może spowodować problemy. Dzieje się tak dlatego, że baza gumy nie jest strawna. Nie ma też właściwości odżywczych. W przeciwieństwie do reszty twojego przewodu pokarmowego, nie rozkłada się przez enzymy trzustkowe lub mechanizmy trawienia w ustach. W rzeczywistości może przykleić się do rzeczy, które próbujesz połknąć, takich jak ziarna popcornu. Guma nie ma też żadnej wartości odżywczej.

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś połknąć gumę, powinieneś porozmawiać z lekarzem. Mogą oni sprawdzić Twój układ pokarmowy pod kątem ewentualnych blokad. Jeśli znajdzie on przeszkodę, można ją usunąć poprzez zażycie środka zmiękczającego stolec lub innego leku. Można to zrobić bez operacji, jeśli przeszkoda jest mała. Jednak w przypadku poważniejszych blokad jelita, operacja jest zwykle wymagana. Jeśli połkniesz gumę, nie próbuj wypluwać jej na ziemię lub jeść na twarzy. Guma nie zostanie strawiona, a może zablokować tchawicę, przełyk i jelita.

Chociaż połykanie gumy jest bezpieczne i nieszkodliwe, nie jest to coś, czego powinieneś próbować. Jeśli chcesz spróbować żucia gumy, powinieneś robić to z umiarem. Powinieneś jeść tylko kilka kawałków na raz, aby nie spowodować przeciążenia układu pokarmowego. Możesz również spróbować różnych smaków. Dzięki temu przekonasz się, czy dany smak przypadnie Ci do gustu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane