Co robić, gdy mam zatkany nos

Co robić, gdy mam zatkany nos

Niezależnie od tego, czy cierpisz z powodu niedrożności nosa, czy po prostu jesteś przeziębiony, istnieje wiele domowych sposobów, które możesz wypróbować, aby złagodzić objawy. Możesz również skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania bardziej ostatecznej diagnozy. Jeśli doświadczasz poważnych objawów, rozważ zastrzyk alergiczny lub operację.

Gorący prysznic może pomóc zmniejszyć przekrwienie. Możesz również spróbować nawilżacza, który emituje chłodną mgiełkę. Pomaga to otworzyć drogi oddechowe i złagodzić ból gardła i przekrwienie nosa. Jeśli niedrożność nosa jest spowodowana przeziębieniem lub inną infekcją dróg oddechowych, możesz zastosować leki udrażniające przewody nosowe. Możesz również użyć ciepłej ścierki do nosa, aby otworzyć drogi nosowe.

Roztwór soli fizjologicznej może pomóc w odblokowaniu dróg nosowych. Możesz kupić taki w lokalnej aptece lub zrobić go w domu. Możesz również dodać odrobinę sody oczyszczonej do roztworu soli, aby uzyskać bardziej skuteczny środek. Możesz również kupić paski do nosa, które mogą poszerzyć nozdrza, aby ułatwić oddychanie.

Inhalacja parą wodną to kolejna metoda, którą możesz wypróbować, aby oczyścić swoje korytarze nosowe. Możesz to zrobić w łazience z uruchomionym prysznicem lub w garnku z ciepłą wodą. Musisz umieścić ręcznik na głowie i wdychać parę przez około dziesięć do piętnastu minut. Możesz powtarzać ten proces do trzech razy dziennie. Należy unikać poparzenia się podczas tej procedury.

Może zaistnieć potrzeba udania się do lekarza w celu postawienia bardziej szczegółowej diagnozy, jeśli niedrożność nosa jest spowodowana infekcją bakteryjną lub wirusową. Może być również konieczne przyjmowanie antybiotyków w celu leczenia infekcji. Możesz również porozmawiać z lekarzem o przyjmowaniu leków przeciwbólowych w celu złagodzenia dyskomfortu.

Polipy nosa to rodzaj nienowotworowej narośli, która może powodować blokowanie nosa. Są one zazwyczaj duże i mogą być związane z alergią lub infekcją. Jeśli nie są leczone, mogą powodować ból, kichanie i utratę węchu. Możesz również wziąć leki przeciwhistaminowe, aby leczyć objawy alergii. Leki przeciwhistaminowe mogą powodować senność, więc możesz nie zdawać sobie sprawy, że masz blokadę nosa.

Jeśli cierpisz z powodu niedrożności nosa, a także odczuwasz ból twarzy lub głowy, powinieneś odwiedzić lekarza. Możesz również mieć odchyloną przegrodę, wadę wrodzoną, która może spowodować zatkanie nosa. Jeśli masz odchyloną przegrodę, będziesz musiał spróbować wyprostować ścianę chrząstki w nosie. Jeśli to jest przyczyną niedrożności nosa, może być konieczna septoplastyka, aby skorygować odchyloną przegrodę. Po zabiegu powinieneś być w stanie lepiej oddychać.

Ciepły kompres może również pomóc w złagodzeniu zatoru. Możesz położyć ciepłą ścierkę na głowie, aby otworzyć drogi nosowe. Jeśli masz nawilżacz powietrza, możesz dodać kilka kropli olejków eterycznych do wody, aby pomóc w odblokowaniu dróg nosowych. Możesz również użyć wcierki z pary wodnej, aby pomóc w zatorach w klatce piersiowej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane