Co robić, gdy kot jest śmierdzący przez osę

Co robić, gdy kot jest śmierdzący przez osę

Niezależnie od tego, czy kot został użądlony przez osę, pszczołę lub innego owada, istnieją kroki, które można podjąć, aby pomóc złagodzić ból i obrzęk. Jednak najpierw należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać najlepsze leczenie. U niewielkiej grupy kotów może wystąpić zagrażająca życiu reakcja alergiczna na jad. Bez natychmiastowej opieki weterynaryjnej, ciężka reakcja może doprowadzić do zatrzymania akcji serca, problemów z oddychaniem i kołatania serca.

Pierwszym krokiem w leczeniu użądlenia jest wyprowadzenie kota z dotkniętego obszaru. Pozostawienie żądła na miejscu może spowodować przedłużone uwalnianie jadu. Zamiast tego należy zeskrobać żądło za pomocą karty kredytowej lub innego sztywnego kawałka tektury. Możesz również użyć pęsety. Jednak użycie pęsety może spowodować, że kot uwolni więcej jadu, co doprowadzi do dalszego użądlenia i bólu. Możesz również zastosować zimny okład na to miejsce, aby pomóc zmniejszyć obrzęk. Możesz również zastosować łagodny roztwór kwasowy, aby zneutralizować jad.

Inną skuteczną opcją jest zastosowanie sody oczyszczonej i wody jako pasty na dotkniętym obszarze. Możesz również zastosować ocet na miejsce, aby złagodzić ból. Możesz także zafundować kotu zimną kąpiel, która pomoże złagodzić użądlenie. Zastosowanie okładu z lodu na dotkniętym obszarze może również pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Można również owinąć obszar chłodną ściereczką.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania, gdy Twój kot zostanie użądlony przez osę lub jakiegokolwiek innego owada, jest obserwowanie kota przez 24 godziny po użądleniu. Zwróć uwagę na następujące objawy: kulejący kot, łapki przy użądleniu lub nietypowe zachowanie. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś natychmiast zabrać kota do lekarza weterynarii.

Najlepszym sposobem na uniknięcie użądlenia jest trzymanie kota w domu. Jeśli jednak kot jest na zewnątrz, upewnij się, że go nadzorujesz. Możesz również założyć kotu rożek na głowę lub buty dla kota, aby zapobiec łapaniu przez kota za ranę. Pomoże to również zapobiec drapaniu przez kota tego obszaru, co może pogłębić uraz.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania użądleniu kota jest unikanie uli. Niektóre koty są uczulone na toksyny wstrzykiwane przez pszczoły, które mogą powodować reakcje zagrażające życiu. W większości przypadków, kot będzie miał tylko łagodną reakcję. Jednak kilka kotów ma zagrażającą życiu reakcję na użądlenie osy. Reakcja ta jest zwykle opóźniona o kilka godzin, ale może wystąpić już po jednej godzinie.

Jedyną rzeczą gorszą od użądlenia osy jest reakcja alergiczna. U niewielkiej grupy kotów może dojść do anafilaksji, czyli zagrażającej życiu reakcji alergicznej. Reakcja ta może wiązać się z nieregularnym biciem serca, zatrzymaniem akcji serca, sinicą i reakcją immunologiczną napędzaną sterydami. Reakcja ta jest zazwyczaj śmiertelna bez natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Możesz również zapobiec użądleniu kota, unikając uli i innych latających owadów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane