Co robić, gdy ugryzie cię mrówka

Co robić, gdy ugryzie cię mrówka

Ukąszenie mrówki nie jest niebezpieczne, ale jeśli wystąpi poważna reakcja alergiczna na ukąszenie, należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Jeśli doświadczasz objawów, takich jak silna swędząca wysypka, powinieneś dostać się do szpitala lub pogotowia. Wtedy można użyć EpiPen, aby pomóc Ci oddychać.

Jeśli masz łagodną reakcję na ukąszenie mrówki, możesz leczyć objawy w domu. Możesz użyć kostki lodu lub chłodnego kompresu, aby zmniejszyć obrzęk i swędzenie, a także użyć sody oczyszczonej lub pasty do zębów, aby złagodzić swędzenie. Jeśli używasz domowych środków, upewnij się, że umyjesz ukąszenia mrówek wodą z mydłem, aby zapobiec infekcji. Możesz również użyć maści z antybiotykiem, takiej jak Polysporin.

Jeśli zostaniesz użądlony przez mrówkę ogniową, możesz zauważyć kilka czerwonych śladów na skórze i uczucie pieczenia. Dzieje się tak dlatego, że mrówka użądliła wiele razy. Możesz również odczuwać intensywne swędzenie, przyspieszone bicie serca i objawy grypopodobne. Objawy te mogą trwać do tygodnia.

Oprócz swędzenia i pieczenia, mogą pojawić się małe pęcherze zawierające ropę. Krosty tworzą się, gdy Twój układ odpornościowy próbuje oczyścić pozostałości komórek. Powinieneś unikać drapania miejsca ukąszenia, ponieważ możesz zainfekować ranę i przenieść infekcję na otaczającą ją skórę.

Stosowanie roztworu sody oczyszczonej jest jednym z najlepszych sposobów leczenia ukąszeń owadów. Możesz również zastosować sok z cytryny lub olejek eteryczny do obszaru, aby pomóc złagodzić swędzenie i ból. Można również użyć kremów sterydowych na receptę, aby pomóc w bólu i obrzęku. Możesz również spróbować kąpieli z użyciem mieszanki płatków owsianych i letniej wody. Jeśli jesteś ukąszony przez mrówki stolarskie, użyj kontroli szkodników, aby wyeliminować mrówki.

Jeśli jesteś uczulony na mrówki, możesz chcieć użyć wstrzykiwacza epinefryny lub EpiPen, aby zapobiec nadmiernemu uwrażliwieniu organizmu. Należy również poinformować inne osoby, że jest się uczulonym na mrówki i podjąć kroki w celu uniknięcia przebywania w miejscach, gdzie mrówki są aktywne. Należy również unikać siadania na mrówczych wzgórzach. Najlepszym sposobem leczenia użądlenia jest ręczne zebranie mrówki ze skóry.

Jeśli zostaniesz ukąszony przez mrówkę i będziesz miał silną reakcję, może być konieczne zastosowanie zastrzyku z epinefryny, aby zapobiec nadmiernej wrażliwości organizmu. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć wstrzykiwacza epinefryny, powinieneś skorzystać z pomocy pogotowia. Jeśli musisz zadzwonić pod numer 911, upewnij się, że powiesz im, co cię ugryzło.

Jeśli zostałeś ukąszony przez mrówkę ogniową, powinieneś natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej. Mrówki są jadowite, a użądlenie może spowodować silne swędzenie, ból i uczucie pieczenia. W zależności od tego, jak dużo jadu wstrzyknęła mrówka, gojenie może trwać kilka dni lub tygodni.

Ukąszenia mrówek mogą również powodować łagodną ogólnoustrojową reakcję alergiczną. Reakcja ta występuje zazwyczaj u mniej niż 1% osób. Reakcja ta może również powodować biegunkę, skurcze brzucha i rumieńce. Należy również uważać na oznaki wstrząsu. Należy uzyskać pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli wystąpią zawroty głowy lub trudności z oddychaniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane