Co robić, gdy kostki puchną

Co robić, gdy kostki puchną

Ilekroć kostki puchną, może to być niewygodne. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić dyskomfort. Jeśli jednak obrzęk nie ustępuje lub pogarsza się, może to być oznaką choroby podstawowej. Powinieneś zostać sprawdzony przez dostawcę usług medycznych.

Obrzęk kostek może mieć wiele różnych przyczyn. Możesz doświadczać zatrzymania płynów, które występuje, gdy nerki nie są w stanie zrównoważyć płynów. Ponadto, istnieją pewne leki, które mogą powodować obrzęk, czyli gromadzenie się płynu w organizmie. Niektóre z powszechnych winowajców obejmują antydepresanty, hormony i sterydy.

Jeśli Twoje kostki są spuchnięte i nie jesteś pewien dlaczego, to dobry pomysł, aby skonsultować się z dostawcą opieki zdrowotnej. Lekarz może zdiagnozować przyczynę obrzęku i zaoferować opcje leczenia, które pomogą złagodzić problem. Jeśli masz do czynienia z poważną chorobą podstawową, taką jak zawał serca lub udar mózgu, być może trzeba będzie szukać leczenia szpitalnego.

Oprócz poszukiwania pomocy medycznej, należy upewnić się, że podejmujesz kroki, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu obrzęku. W szczególności, będziesz chciał ograniczyć ilość czasu, który spędzasz siedząc. Pomoże to zmniejszyć nacisk na naczynia krwionośne i żyły w stopach i kostkach. Możesz również rozważyć noszenie skarpet kompresyjnych. Mogą one pomóc przesunąć krew z powrotem w kierunku serca, łagodząc w ten sposób obrzęk.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest zmniejszenie ilości soli, którą twoje ciało wchłania. Sól nie jest dla Ciebie dobra, a może powodować pogorszenie obrzęku. Aby pomóc organizmowi wypłukać nadmiar sodu, powinieneś pić dużo wody. Należy również starać się unikać słonych pokarmów, takich jak wędliny, przetworzona żywność i zupy. Powinieneś również unikać nadmiernego ciepła, ponieważ to pogłębi problem.

Jeśli doświadczasz obrzęku kostek, spróbuj podnieść swoje stopy. Możesz to zrobić, siedząc na poduszce lub umieszczając stopy na podwyższonej powierzchni. Powinnaś to robić co najmniej trzy razy dziennie i powinnaś to robić w zacienionym miejscu. Pomoże to naczyniom krwionośnym ponownie wchłonąć płyn, który nagromadził się w nogach.

Innym skutecznym domowym środkiem na obrzęki jest masowanie dotkniętego obszaru. Pomoże to przesunąć płyn, który gromadzi się w nogach i kostkach. Powinieneś również starać się poruszać nogami tak często, jak to możliwe. Jeśli będziesz to robić regularnie, będziesz w stanie złagodzić dyskomfort związany z posiadaniem spuchniętych stóp.

Będziesz również chciał jeść zrównoważoną dietę, która zawiera dużo owoców i warzyw. To pomoże zapobiec wielu problemom zdrowotnym. Będziesz także chciał spożywać dużo wody, aby pomóc usunąć odpady z systemu.

Jeśli Twoje kostki są spuchnięte z powodu stanu chorobowego, takiego jak zawał serca, być może będziesz musiał skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że opuchlizna nie jest oznaką czegoś poważniejszego. Spuchnięte stopy i kostki mogą być również oznaką infekcji. Jeśli Twoje stopy i kostki są spuchnięte dłużej niż miesiąc, powinieneś poddać się kontroli lekarza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane