Co robić, gdy dzwoni spam

Co robić, gdy dzwoni spam

Ci z was, którzy otrzymywali telefony od spamerów, wiedzą, że są one denerwujące i niepożądane. W rzeczywistości mogą być niebezpieczne. Możesz zostać poproszony o podanie danych osobowych, a oni mogą je wykorzystać do kradzieży Twoich oszczędności życia lub nawet Twojej tożsamości. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec sytuacji, w której spam stanie się regularną częścią Twojego życia.

Po pierwsze, zawsze sprawdzaj identyfikator rozmówcy, aby przekonać się, czy jest to rzeczywiście prawdziwy rozmówca. Wielu spamerów używa fałszywych numerów telefonów, aby oszukać ludzi. Numer może pochodzić od sąsiada, ale w rzeczywistości jest to spamer. Oszuści są również w stanie pobrać numery telefonów z profili w mediach społecznościowych i wykorzystać je do wykonywania połączeń.

Po drugie, nigdy nie podawaj informacji osobistych nieznajomym. Na przykład, jeśli otrzymasz telefon w sprawie pożyczki studenckiej, nie podawaj im swoich danych osobowych. Jeśli proszą o numery kart kredytowych, nie podawaj ich. Jeśli poproszą Cię o przelanie pieniędzy, nie rób tego. Jeśli poproszą Cię o informacje medyczne, nie podawaj im żadnych.

Po trzecie, jeśli otrzymasz telefon w sprawie nagrody lub pakietu wakacyjnego, nie poddawaj się presji, aby podjąć natychmiastowe działania. Musisz zbadać firmę i ofertę niezależnie, aby upewnić się, że oferta jest legalna. Jeśli nie masz pewności co do firmy, możesz zgłosić rozmowę do FCC. Pomoże to FCC w zbadaniu połączenia i zidentyfikowaniu wspólnej taktyki stosowanej przez spamerów.

Po czwarte, jeśli otrzymasz telefon od kogoś, kto prosi Cię o naciśnięcie przycisku lub podanie informacji bankowych, natychmiast się rozłącz. Oszuści często nagrywają odpowiedź „tak” lub „nie” i wykorzystują ją do udowodnienia, że odebrałeś połączenie. Ważne jest również, aby sprawdzić stronę internetową firmy, aby zobaczyć, czy są one renomowane, zanim podasz jakiekolwiek dane osobowe.

Wreszcie, możesz użyć programowego lub sprzętowego blokera połączeń, aby zapobiec spamowi. Urządzenia te są zwykle skonfigurowane do blokowania znanych numerów spamu, ale mogą być również aktualizowane w miarę pojawiania się nowych numerów. Niektórzy operatorzy telefoniczni i usługi, w tym T-Mobile i Sprint, mają opcje blokowania spamu.

Wreszcie, powinieneś dodać swój numer do krajowego rejestru „Do Not Call”. Jeśli nie otrzymasz połączenia ponownie w ciągu kilku miesięcy, możesz również zgłosić numer do FCC. Może to zapobiec niektórym osobom z bycia celem, ale nie rozwiąże problemu.

Nie powinieneś również nigdy podawać swoich danych osobowych nieznajomym, którzy proszą Cię o dokonanie zakupu. Na przykład, jeśli zostaniesz poproszony o otwarcie karty kredytowej w celu zakupu pożyczki studenckiej, nie rób tego. W rzeczywistości, nigdy nie powinieneś otwierać karty kredytowej w pierwszej kolejności.

Jeśli podejrzewasz oszustwo, możesz również zgłosić rozmowę do FTC. Może to pomóc rządowi określić, jak powstrzymać dzwoniących spamerów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane