Posiadanie dziecka z problemami z oddychaniem może być przerażające dla rodziców. Na szczęście niektóre problemy z oddychaniem są normalne i powinny być monitorowane. W razie wątpliwości należy porozmawiać z lekarzem. On lub ona będzie w stanie zalecić najlepszy sposób postępowania. Zazwyczaj problemy z oddychaniem ustępują z czasem. Jeśli Twoje dziecko nadal ma problemy z oddychaniem, lekarz może zalecić leki lub sterydy stymulujące oddychanie.
Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z oddychaniem u niemowląt jest krup. Krup jest infekcją tchawicy (tchawicy). Kiedy dzieci mają krup, ich gardło staje się spuchnięte i trudniej im oddychać. Stan ten pogarsza się zazwyczaj w nocy.
Dzieci, które źle oddychają, mogą wypluwać płyny do ust, kiedy próbują oddychać. Nie jest to jednak szkodliwe, ponieważ większość dzieci ma naturalne odruchy, które zapobiegają zadławieniu się. Możesz złagodzić zatory poprzez odessanie śluzu z noska dziecka. Możesz też spróbować strzykawki z bańką.
Inną częstą przyczyną problemów z oddychaniem jest blokada w oskrzelach. Może to powodować gwizdanie podczas przechodzenia powietrza. W ciężkich przypadkach blokada ta może spowodować zapalenie oskrzeli, poważną infekcję płuc. Możesz zapobiec zablokowaniu oskrzeli, myjąc usta dziecka po użyciu inhalatora.
Ponadto, Twoje dziecko może nie być w stanie wydmuchać nosa. W takich przypadkach pomocne mogą być krople soli fizjologicznej. Pomocne może być również użycie aspiratora do nosa. Warto nauczyć dziecko, jak wydmuchiwać nos, aby nie dopuścić do zakrztuszenia.
Niemowlęta mające problemy z kichaniem mogą mieć wirusa oddechowego. Mogą również mieć infekcję w płucach, zwaną zapaleniem płuc. Infekcje te zazwyczaj powodują gorączkę. Należy skonsultować się z lekarzem, gdy tylko zauważysz objawy.
Możesz również pomóc dziecku lepiej oddychać, używając miękkiej maski inhalacyjnej. Maski te są zaprojektowane tak, aby pasowały do głowy dziecka i mają zagięcie, które umożliwia przepływ powietrza do i z dróg nosowych. Podczas używania maski należy pochylić się i pozwolić dziecku na oddychanie.
Do odsysania śluzu z dróg nosowych dziecka możesz użyć strzykawki z cebulką. Wdychanie pary wodnej może również pomóc w udrożnieniu zatkanego nosa. Terapia parowa nie może wyleczyć krupu czy zapalenia płuc u Twojego dziecka. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko wykazuje jakiekolwiek objawy krupu lub zapalenia płuc.
Dzieci mogą mieć również bezdech, czyli wymyślne słowo oznaczające krótką przerwę w oddychaniu. Medyczna definicja bezdechu to przerwa w oddychaniu trwająca co najmniej 20 sekund. Dzieci z bezdechem mogą być bardziej narażone na choroby serca, niedojrzałość mózgu lub problemy neurologiczne. Możesz pomóc w zapobieganiu bezdechom poprzez stosowanie ustnika, który może być noszony przez dziecko. Dziecko powinno zacząć nosić ustnik w wieku trzech lat.
Ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o wzorcach oddechowych dziecka, abyś wiedziała, czego szukać. Możesz również nagrać filmik z oddychaniem dziecka, aby pokazać go swojemu lekarzowi.
Podobne tematy