Jak zrobić nawóz z pokrzywy

Niezależnie od tego, czy szukasz darmowego, organicznego sposobu nawożenia swojego ogrodu, czy po prostu interesuje Cię nauka uprawy pokrzyw, istnieje wiele dostępnych metod. W tym artykule omówimy kilka najpopularniejszych metod, a także korzyści płynące z uprawy pokrzyw dla Twojego ogrodu. Kiedy już będziesz wiedział jak zrobić nawóz z pokrzywy, będziesz mógł zastosować go do swoich roślin i cieszyć się korzyściami płynącymi z tej wspaniałej rośliny.

Pierwsze, przygotuj swoje korzenie pokrzywy, susząc je w szczelnym słoiku. Rośliny mogą zająć do czterech dni, aby wyschnąć, więc pamiętaj, aby przechowywać je w szczelnym pojemniku i z dala od ciepła i światła. Jeśli robisz dużą partię, upewnij się, że używasz dehydratora z ustawieniem wysokiej jakości, ponieważ szybko wysychają. Upewnij się jednak, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z nawozu z pokrzywy.

Gdy nawóz z pokrzywy sfermentuje, dodaj go do stosu kompostowego. Zapewni on Twojemu ogrodowi składniki odżywcze i pomoże zapewnić zdrową uprawę pokrzywy następnej wiosny. Pamiętaj, aby używać rozcieńczonych ilości tego nawozu, ponieważ pełna moc może uszkodzić delikatne korzenie roślin. Użyj proporcji 1:10 dla nawozu z pokrzywy. Choć proces ten może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości jest dość prosty.

Pokrzywy są powszechnym chwastem w północnej Europie. Rosną na brzegach lasów i rowów. Można je również znaleźć w każdym stanie USA i Kanady, z wyłączeniem Hawajów. Są dobrym wyborem dla ogrodników ekologicznych, ponieważ ich wysokiej jakości nawóz zmniejsza podatność roślin na szkodniki i choroby. Ponadto, pokrzywy pomagają również Twojemu ogrodowi rosnąć więcej wege i są bardziej odporne na szkodniki.

Przy robieniu własnego nawozu z pokrzyw, możesz zacząć zbierać pokrzywy tak wcześnie, jak to możliwe na wiosnę. Młode pokrzywy łatwo się psują, więc najlepiej postawić słoik na uboczu, gdyż zapach jest nieprzyjemny, ale warty zachodu. Podczas zbiorów pamiętaj, aby usunąć wszystkie liście, zanim przekwitną. Będziesz miał świeżą partię nawozu z pokrzywy w ciągu kilku miesięcy.

Jako bonus, będziesz miał bogaty w składniki odżywcze naturalny nawóz, który kosztuje mniej niż ceny centrum ogrodniczego. Aby zrobić pokarm dla roślin z pokrzywy, będziesz potrzebował około kilograma liści pokrzywy. Tą mieszanką można spryskać rośliny lub po prostu posypać ją wokół podstawy roślin. Liście rozłożą się w glebie, a ty zostaniesz nagrodzony zdrowym ogrodem.

Możesz użyć tego nawozu na chwasty, takie jak sałata i szpinak, lub na zieleninę liściastą. Wystarczy wymieszać jedną część paszy z pokrzywy z dziesięcioma częściami wody, aby uzyskać roztwór dla swojego ogrodu. Nie używaj go jednak do sadzonek, ponieważ zaszkodzi małym roślinom. Będziesz mile zaskoczony wynikami! Przy tak tanim rozwiązaniu, pokrzywa jest świetną opcją dla Twojego ogrodu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane